Hakkımızda

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi radyosu RadyoVesaire, 2009 yılında temelleri atılmış ve 11 Mart 2010’dan beri yayın yapan bir öğrenci web radyosudur. Yayınını www.radyovesaire.com sayfasından gerçekleştiren RadyoVesaire’nin çoğunluğunu öğrenci ve akademisyenlerin oluşturduğu bir dinleyici kitlesi vardır. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine de MED 228 kodlu “Web Radyo” dersi ile akademik bir tabanla pratik alan imkânı sunmakta, böylece öğrencilerin teoriyi pratiğe geçirme aşamasında kilit noktası olmaktadır.

Programcı olmak isteyen öğrenciler hem MED 228 kodlu dersi alarak hem de Bilgi Radyo Kulübü’ne üye olarak RadyoVesaire ailesine katılabilirler. RadyoVesaire’nin en güçlü özelliği, insana ve sosyal bilimlere olan hassasiyeti ve bu hassasiyetle yola çıkan “özgün” programları & programcılarıdır. Programcı olmak isteyen öğrenciler, RadyoVesaire’nin Genel Yayın Etikleri’ne uygun bir şekilde yaptıkları programlarda “seslerini duyurma” ve “fark yaratma” ilkesi ile bir bütün oluşturmaktadırlar.

RadyoVesaire, Türkiye’den ve dünyadan birçok radyo ile etkileşim halindedir. Özellikle dünyadan çeşitli diğer üniversite radyolarıyla ve oluşumlarıyla olan işbirlikleriyle çeşitli projeleri ilerleten RadyoVesaire, aynı zamanda yerli radyolarla da iyi ilişkiler içerisindedir. Bu ilişkilerin sonucunda doğan “Radyo Sohbetleri” projesi ile, her ay Türkiye’de başarı kazanmış radyocular santralistanbul kampüsümüze gelir ve bir buçuk saatlik bir söyleşi yaparlar. Niteliksel yayınlarımızın en büyük gücü, “profesyonel amatörlük” kavramından gelmektedir. Hem yayıncı, hem öğrenci hem de sesini duyurmaya niyetli genç nesil için bu amaçlara ulaşmalarında bir basamak olmak en büyük niyetimiz.

RadyoVesaire, santralistanbul E4 Binası 101-B no’lu stüdyoda faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda RadyoVesaire’ye bağlı çalışma ofisi ve Prodüksiyon Stüdyosu ile çalışmalarına güç katmaktadır. Yayıncılık anlayışını, öğrencilerin yaratıcı enerjisi ve akademisyenlerin profesyonelliğiyle harmanlayan RadyoVesaire, “doğru yayıncılık” anlayışında oldukça titizdir. Amacımız bir “okul radyosundan” ziyade gerçek bir “yayın organı” olarak faaliyet göstermektir. İletişim Fakültesi bünyesinde kurulmuş haber merkezimiz HaberVesaire, TV Santral ve Üniverzete ile de ortak çalışmalar yapılmaktadır.